Aktualności

Rozstrzygnięcie konkursu Spisz w obiektywie

 

 

Uroczyste zakończenie konkursu Spisz w obiektywie

30 września 2014 roku w Pałacu Staszica – siedzibie PAN Archiwum w Warszawie - odbyło się uroczyste ogłoszenie wyników konkursu fotograficznego Spisz w obiektywie połączone z wręczeniem nagród.

Konkurs ogłoszony był wśród uczestników objazdu naukowego po Miastach Spiskich, który odbył się w czerwcu 2014 roku. Wzięło w nim udział 8 osób, które przesłały swoje fotografie wykonywane podczas wspólnej wyprawy. Celem konkursu było ukazanie piękna i wspólnego dziedzictwa kulturowego ziemi spiskiej.

Organizatorami konkursu byli Polska Akademia Nauk Archiwum w Warszawie, Polskie Towarzystwo Archiwalne, Instytut Słowacki w Warszawie oraz Towarzystwo Przyjaciół Almanachu Muszyny.         

Kapituła konkursowa w składzie Bożena Kruk (Towarzystwo Przyjaciół Almanachu Muszyny), Ludmila Miller (Instytut Słowacki w Warszawie), Małgorzata Wybieralska (PAN Archiwum w Warszawie) oraz Anna Gruszczyńska (PAN Archiwum w Warszawie) miała ciężkie zadanie do wykonania. Różnorodność przedstawionych obiektów była bardzo duża i ukazywała różne spojrzenia na te same obiekty. Jedni fotografowali zabytki, inni otoczenie, krajobrazy, ludzi, sytuacje lub zderzenie świata współczesnego z minionymi wiekami. Po konsultacjach postanowiono przyznać nagrody wszystkim uczestnikom. Wyróżnienia otrzymało 5 osób, zaś pozostałe zajęły odpowiednio 3, 2 oraz 1 miejsce.

Oto werdykt:

1 miejsce -dla Ewy Furmańskiej za zdjęcie "Podzamcze Spiskiego Zamku"

2 miejsce - dla Anny Sobczak za zdjęcie „Spiskie oblicza - teraźniejszość z historią w tle”

3 miejsce - dla Grzegorza Madrach za zdjęcie  "Ostatnia wieczerza Majstra Pavla z Lewoczy"

 

Wyróżnienie dla:

  1. Macieja Jasińskiego  - za ukazanie różnorodności spiskich krajobrazów
  2.  Krystyny Szczęsny - za fotografię sytuacyjną, dokumentowanie ludzi
  3. Anny Lewandowicz - za zauważenie rzeczy mniej oczywistych oraz poczucie humoru
  4. Barbary Mizerskiej - za ukazanie piękna krajobrazów Spiszu
  5. Michała Sikorskiego - za wierne podanie tego regionu i piękne zdjęcia, pełne artyzmu
    i wyobraźni.

Nagrody ufundowane przez Instytut Słowacki w Warszawie, PAN Archiwum
w Warszawie oraz Towarzystwo Rapperswilskie wręczał Pan Milan Novotný (Dyrektor Instytutu Słowackiego w Warszawie, Pani Ludmila Miller ( Instytut Słowacki w Warszawie) oraz Anna Gruszczyńska (PAN Archiwum w Warszawie).

Podczas spotkania Pan Maciej Jasiński w barwny sposób zaprezentował historię Spiszu i przedstawił miejsca, które zwiedzili uczestnicy objazdu.

Zarówno objazd po miastach spiskich jak i konkurs fotograficzny objęty był honorowym patronatem Dyrektora Instytutu Słowackiego – Milana Novotný.

 

 

czwartek, Październik 2, 2014